Pfeiffer Vacuum dodává CERNu detektory netěsností

Pfeiffer Vacuum dodává detektory netěsností pro největší a nejvýkonnější urychlovač částic v CERNu.

Základem tohoto úspěchu jsou:

  • Dlouhodobý vztah mezi CERN a společností Pfeiffer Vakuum
  • Pfeiffer Vakuum je schopný dodat vakuové technologie, bez kterých by výzkum pochopení fundamentální struktury vesmíru nebyl možný
  • Vhodný Detektor netěsností pro toto použití je model ASM 340
Detektor netěsností ASM 340

Společnost Pfeiffer Vacuum získala další významnou objednávku na detektory netěsností z CERNu. Institut CERN sídlí v Ženevě na francouzsko-švýcarské hranici a je největším výzkumným centrem částicové fyziky na světě. Jeho hlavním úkolem je výzkum hmoty - zjistit, z čeho se skládá, jak vznikla a z čeho je tvořený vesmír. Urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider) má obvod asi 27 kilometrů a urychluje protony nebo iontové paprsky téměř na rychlost světla. LHC je největší vakuová instalace na zemi s tisíci svary, přírubami, průchodkami a složitými vnitřními systémy.

Aby se mohly urychlené částice pohybovat po správné dráze je nezbytné ultra vysoké vakuum (UHV).

Pro udržení takto extrémně nízkého tlaku je nezbytně nutné udržet natékací rychlost – leak rate vakuového systému co nejnižší.

Proto byla do CERNU vybrána nejpokročilejší vakuová technologie detekce netěsností od společnosti Pfeiffer Vacuum. Andreas Schopphoff, vedoucí výzkumu a vývoje v oblasti detekce netěsností uvedl:

„Spolupráce mezi institutem CERN a Pfeiffer Vacuum je založena na mnoha letech společné kooperace. Jsme velmi hrdí, že naše pokročilá technologie detekce netěsností byla v CERNU vybrána pro budoucí projekty.”

Detektor netěsností ASM 340 je snadno ovladatelné zařízení, které dokáže detekovat úniky až do <5 x 10-13 Pa m3 / s. S vestavěnou vývěvou s čerpací rychlostí až 15 m3 / h mohou být na těsnost testovány malé i velké objemy. Umožňuje detekci už od tlakua 100 hPa, což může být velmi výhodné pro tak velkou instalaci, jako je LHC.

Detektor úniku je navíc velmi kompaktní, lze s ním snadno manévrovat ve stísněném prostoru pod kryostaty v zařízení LHC. Detektory netěsností jsou dnes založeny na patentovaném designu Dr. Beckera z Pfeiffer Vacuum, který navrhl použít turbomolekulární vývěvu jako filtr a bezpečnosní prvek před hmotnostním spektrometrem. V té době byl CERN jedním z prvních zákazníků, který si pořídil tuto inovativní technologii koupili a nadále jsou spokojenými uživateli produktů Pfeiffer Vacuum dodnes. Generování vakua uvnitř LHC, jeho měření a analýza parciálního tlaku vyžaduje komplexní vakuovou technologie, jejíž hlavní část dodává společnost Pfeiffer Vacuum.

CERN byl založen v roce 1954 a nyní zaměstnává přibližně 2 500 zaměstnanců a hostí více než 10 000 vědců z celého světa.

Online dotaz

Jsme tady pro Vás, zeptejte se.